Feng-Shuei – spasenie môjho sveta

Autor: Filip Klička | 17.2.2005 o 18:14 | Karma článku: 11,53 | Prečítané:  3912x

      K štýlu našej skazenej a prirýchlym vývojom poznačenej spoločnosti neodmysliteľne patrí televízia. A tak i napriek mojej snahe o sebaoriginalitu, aj ja občas neodolám nejakej z konvencií spoločenstva, uprostred ktorého sa snažím žiť inak. Vo štvrtok som opäť podľahol a ako jej tuctový člen som vzal do ruky diaľkový ovládač pripomínajúci falus a froydovsky som ním začal ovládať informácie plynúce ku mne z čiernej skrinky OVP. Plocha s uhlopriečkou 72cm sa vyzývavo zažala a poslušne reagovala na každý dotyk na klávesy ovládača. Programy sa striedali a moja myseľ čakala na vhodný signál, ktorý by na úrovni podvedomia pripútal moje vnímanie k danému kanálu. Vyhrala markíza a vitajte doma. Správnym signálom bola keď nie letná, tak rozhodne už jarná suknička moderátorky, ktorá chcela jeden a pol miliónu divákov demonštrovať výsledky svojho novoročného predsavzatia pravidelne navštevovať fitness Zory Czoborovej. Jej nohy boli skvelou reklamou. Tak som uvítal doma.

      Témou bolo Feng Shuei. Nebol to pre mňa celkom neznámy pojem a dokonca som do toho času bol presvedčený o istej miere serióznosti tohto učenia. Na úvod sa mi snažili vysvetliť to, čo už som vedel, teda že Feng Shuei je čínska veda o zdravom bývaní, čo mi umožnilo naďalej sledovať pôvodné dva programové signály a obzvlášť nežné brázdičky, ktoré sa zavše vytvárali medzi lýtkovými svalmi. Ani by som neveril, že Feng Shuei sa podarí tak skoro zvíťaziť nad ženskou krásou a celý môj záujem otočiť čínskym smerom. Ta škaredá pani, ktorá o čínskej náuke prednášala, totiž okrem informácie, že energia je v kruhu rozdelená do výsečí drevo, kov, sklo, a neviemčo a tomu prislúchajú aj správne nerasty a kamene, sa ma snažila presviedčať, že Feng Shuei okrem bývania, a dobrého pocitu z neho, ovplyvňuje aj ľudské vzťahy a dokonca, ako porozprávam neskôr, zachádza aj omnoho ďalej.... V štúdiu zazvonil telefón. Moderátorka si prehodila nôžku cez nôžku a dokonale priblblo sa opýtala: "Haló, je tam niekto?" Bol. Vlastne bola – pani s problémom. Nerozumie si s manželom, priznala, a nadiktovala dátumy narodenia celej rodiny. A škaredá pani sa zahĺbila do analýzy tvrdiac, že je to síce numerológia, ale úzko súvisí s Feng-Shuei. Moderátorka pochopila, že je čas na klip a režisér hneď zareagoval.

      Po tom, čo sa Noname poďakovali za preťaté žily, škaredá pani sa víťazoslávne zazubila do obrazu. Bola maximálne sexuálne nepríťažlivá a bola v obraze sama. Musel som sa sústrediť už len na Feng-Shuei! Citujem jej záver: "Vážená pani, s manželom si nerozumiete, pretože vy ste v znamení kovu a on v znamení dreva, ale váš manžel si veľmi dobre rozumie s vaším synom, pretože oni sú obidvaja drevá." O jej tvrdení som s pobaveným úsmevom nepochyboval. Už vtedy som mal tušiť, že škaredá pani zmení môj náhľad na túto filozofiu a rozbije moje krehké, a v podstate uznanlivé, predstavy o čínskych mudrcoch. Ďalší divák, posilnený predchádzajúcimi tvrdeniami, že Feng-Shuei je univerzálna veda, položil otázku, či by mu škaredá pani vedela pomôcť aj v otázke jeho nezamestnanosti. Odpoveď opäť citujem: "Áno, aj toto Feng-Shuei môže vyriešiť. Je ale potrebné na vonkajšiu stranu dverí vedúcich do WC a kúpeľne nalepiť maličké zrkadielka, prinášajúce pozitívnu energiu v oblasti individuálnych schopností človeka." I keď som vtedy pocítil miernu nedefinovateľnú hystériu z nového vsetkoobjímajúceho riešenia, predsa som nadobudol presvedčenie, že Slovenská kríza trhu práce je zažehnaná. Je potrebné iba jedno – nakúpiť niečo okolo dvoch miliónov malých zrkadielok a rozdať ich po dvoch nezamestnaným. Aké jednoduché! Ale moja paranoja mi nedala zapudiť myšlienku, že škaredá pani je možno šikovne maskovaná lobistka niektorého z výrobcov zrkadiel a po účinkovaní obdrží dar v podobe veľkého kúpeľňového zrkadla, ku ktorému bude primontovaná malá ale prepychová vilka v Bratislave. Tieto podozrievavé myšlienky prerušil ďalší telefonát. Opäť diváčka, tentoraz s trošku infantilným prízvukom, predniesla svoj fascinujúci problém. V knihách o Feng-Shuei sa dočítala, že pre pozitívnu energiu sú veľmi prospešné obrazy rýb a rybičiek v nepárnom a pomerne vysokom počte. Jej problém spočíval v tom, že obraz visiaci v jej chodbe ukazoval silne neschopného rybára, ktorý na breh vylovil ryby len dve. Odpoveď škaredej pani opäť zacitujem: "Áno, je pravdou, že Feng-Shuei hovorí, že obrazy rýb prinášajú pozitívnu energiu. Ryby by mali byť v nepárnom množstve, aby prinášali energiu rozbiehajúcu, lebo vaše dve, teda párne, ryby síce prinášajú energiu pozitívnu, ale ukľudňujúcu, čo nie je chybou. Feng-Shuei však doporučuje počet rýb 7, prípadne 9, špeciálne je potom dôležité na vnútornú stranu vstupných dverí zavesiť obrázok ôsmych červených a jednej čiernej rybičky, čo výborne pôsobí proti zlodejom." Nevdojak som si predstavil zarasteného a ostrieľaného zlodeja, ako sa práve prelomil cez dva bezpečnostné zámky a jeden alarm, potom zazrel osem červených a jednu čiernu rybičku a so zdeseným výrazom v tvári a srdcervúcim výkrikom šmaril náradie na zem a unikol do tmy noci. To trauma komunistických kapríkov na čele s čiernym barónom mu ešte dlho nedá spávať....

      Viete, keď som si zotrel slzy smiechu z tváre, môj zrak znova padol na vyšportované lýtka sediacej moderátorky. Odrazu som si uvedomil, že mám pocit, že Feng-Shuei vedie k lepším miestam na zemi, ako vedú jej nohy..... Froyd jednoducho podcenil účinok rybičiek a ja som štítivo pustil ovládač na koberec. Zajtra si kúpim aspoň sardinky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Návštevníci u sv. Michala a spev Moniky (týždeň podľa Schutza)

Z radu kajúcnikov je exštátna tajomníčka zrejme vôbec najvýbušnejší materiál.


Už ste čítali?